O nás

Dátum vzniku folklórneho súboru Sedličan je  26. 12. 2003, kedy svetlo sveta uzrel vystrašený, no nadšený a odhodlaný súbor pod vedením Pavla Timka. Na poste vedúceho sa v Sedličane už vystriedalo pár ľudí a momentálne si dĺžkou svojho vodcovstva prvenstvo vyslúžil člen prvotného Sedličanu František Joščák.  Keďže súbor je pulzujúce teleso, aj náš Sedličan prešiel rôznym počtom členov. Bolo nás už aj 40 a toho času je nás 35. Jednotlivé zameranie členov si pozriete nižšie. To, aby choreografia bola stále živá a iná sme dosiahli angažovaním viacerých choreografov: Pavol Timko, Irena Veverková, Mária Frimerová a Marek Joščák. Na poslednom z menovaných je táto funkcia dodnes. A teraz to, čím žijeme a čo milovníkom folklóru ponúkame. FS Sedličan má vo svojom repertoári zahrnuté sólo spevy (Adam Timko st.), duo spevy (Jana Čandová, Zuzana Čandová, Valentína Hudáková), ako aj ženské i chlapské spevy, chorovodné pásma ako napríklad veľkonočný pochod dedinou nazývaný „Ej fendi, fendi, fendia“, obradovo-folklórne pásma ako „Kudzeľna chiža“, „Čepeňe ňevesty“, „Stavaňe majov“, „Fašengi“, „Kersceňe parobka“, či dievčenské karičky, chlapčenské tance (čapašovy, bašistovska, valaškovy, kalapovy), párové tance (čardáše, krucenky, polky), ako aj hru na ústnych harmonikách, ktorá je v dnešnej dobe už raritou. Okrem domácich vystúpení sa počas svojej  kariéry zúčastnil spolu na asi 400 akciách doma aj v zahraničí. Naším najväčším úspechom sú zatiaľ  zahraničné vystúpenia a to v Maďarsku - Budapešť, v Poľsku – Poznaň, Grodzisk Wielkopolski, v Českej republike – Ostrava, Proskovice, Město Sedlice a zatiaľ najďalej nás priviedli naše dve zahraničné cesty  do Srbska – Nowy Sad, Djurdjevo. Náš súbor sa taktiež zapojil do projektu organizovaného Šarišským osvetovým strediskom kultúry, keď nechal natočiť chorovodné pásmo s názvom „Ej fendi, fendi, fendia“. Taktiež sa môže pochváliť vystúpením v slovenskej televízii v relácii „Kapura“, kde opakovane získal prvé miesto. V roku 2011 sa mu podarilo vytvoriť  historicky prvý CD nosič súboru s názvom „V tich Śedľicoch dobre...“. 

Folklórny súbor Sedličan sa podieľa na organizovaní vatier, opekačiek, dedinských veselíc, turnajov, ako aj iných kultúrnospoločenských akcií.
A komu za to všetko môžeme ďakovať? Vďaka patrí každému jednému členovi, bez ktorého by organizácia a fungovanie tohto súboru neboli možné, ale taktiež Obecnému úradu Sedlice, ktorý nás podporuje od začiatku nášho vzniku. Veľmi si túto podporu vážime, pretože nie je nič horšie ako tvoriť a pracovať niekde, kde na to nie sú vytvorené podmienky. Aj keď niekedy  má každý z nás dosť tvrdej práce, motivujú nás jej výsledky a tie vždy povzbudia neprestať tancovať a spievať. Veríme, že naďalej sa nám bude dariť reprezentovať naše zvyky a že Pán nás bude držať v náručí tak ako doteraz

 

 

 

 

V TICH ŚEDĽICOCH DOBRE...

 

V TICH ŚEDĽICOCH DOBRE...

 

O našom CD-čku si bližšie prečítajte v sekcii CD....Tu len tak v krátkosti: je na ňom 21 piesní + bonus, celkom  v trvaní 51,05 min.

O našom CD-čku si bližšie prečítajte v sekcii CD....Tu len tak v krátkosti: je na ňom 21 piesní + bonus, celkom  v trvaní 51,05 min.

Zakúpite si ho objednaním cez e-mail Zakúpite si ho objednaním cez e-mail Zakúpite si ho objednaním cez e-mail Zakúpite si ho objednaním cez e-mail Zakúpite si ho objednaním cez e-mail Zakúpite si ho objednaním cez e-mail info@sedlican.sk a my Vám ho radi pošleme. Cena CD je 5 €.


 

Dokumenty

SPONZORI