CD

„V tich Śedľicoch dobre.....“

 Vznik nášho CD malo šesť hlavných fáz. V prvej sme sa spoločne vybrali na sústredenie do Spišských Tomašoviec, kde sme vybrané piesne cvičili a spievali až do momentu keď sme už spievať nemohli. V druhej fáze sme sa spojili s Jožkom Harničárom z Malého Šariša, s ktorým sme sa dohodli na spolupráci a dátume nahrávania. A tak sme 16. apríla 2011 od 9.00 hod do 18.00 hod, čiže vo veľmi dobrom čase, nahrali 27 piesní, z ktorých sme potom vybrali na CD 22 pesničiek. Nižšie si konkrétne ku každej prečítate text aj čo tam dominuje. Treťou fázou bola úprava v štúdiu. Štvrtou časťou bolo spoločné umelecké fotenie, aby sme book v CD trošku oživili aj aktuálnymi fotkami. Škoda, že dovolenkové obdobie spôsobilo absenciu mnohých členov. Na druhej strane zábavy sme si užili dosť napr olievačka. V piatej časti sme pripravili text a vybrali fotky, ako aj ich umiestnenie na CD. A poslednou šiestou fázou bolo zaslanie samotného CD mastera a grafiky do Čiech, kde nám ho vyrábali. Keďže zladenie časov nám zabralo pár chvíľ samotné pokrstenie CD bolo 7. augusta 2011. Na CD sme veľmi hrdí, aj keď si uvedomujeme, že nie je úplne bezchybné. Na prvýkrát veľmi spokojní, lebo bolo robené z lásky pre nás a našich ľudí, ako aj pre všetkých, ktorí majú radi autentickosť ľudového spevu, hru na heligónkach, alebo vzácnych ústnych harmonikách.
 
1. Prvá pieseň je jednou zo starších pesničiek nášho repertoáru na ktorú sme tancovali jeden z našich prvých tancov. Opisuje vzťah chlapca a dievčaťa, ktorý neskončil najšťastnejšie a aj preto sme tam volili rozdelenie hlasov na spriaznené strany, čiže časť kedy spievajú chlapci a časť kedy im kontrujú dievčatá. Stredná sloha je venovaná našim dvom heligonkárom.
 
2. V našej kerce sa rozoznieva z hrdla jednej z našich sólistiek a to Janky Čandovej. Janka má so sólovým spevom dlhoročné skúsenosti korunované mnohými úspechmi na rôznych súťažiach. Pieseň je rozdelená do dvoch častí. V prvej je vyjadrený smútok zo zaľúbenia a v druhej zrýchlenej časti sa vracia optimizmus do speváčkinho hlasu v nádeji novej a lepšej lásky. Aj preto je táto časť rytmickejšia a Janka ako večný optimista ju aj spieva radšej.
 
3. Tretiu pieseň máme s chlapcami veľmi radi, lebo je to mladá pieseň, ktorú ešte veľa nespievame a veľmi sa pri jej speve bavíme. Najmä pri slovách padajú veľké padajú malé
 
4. Ej beťar ja dzievečka sa hodí na každú našu nežnú členku súboru, ako na mladšie tak aj na staršie, keďže nášmu ženskému osadenstvu humor a beťarstvo určite nechýba. Táto karička je v súbore od začiatku, no vždy jej rytmus s úvodným pokrikom naše dievčatká poteší.
 
5. V piatej piesni sme nevolili možnosť spevu, aby si poslucháč mohlo vychutnať krásny zvuk dnes už vymierajúcich ústnych harmoník. Tieto tóny vyčarili Vladimír Jakubik, Jozef Lipták, Adam Timko st.., Adam Timko ml., František Joščák a Marek Joščák. Podobnosť mien pri posledných dvoch dvojiciach nie je náhodná, keďže sú to otcovia so synmi. Ale kto je otec a kto syn Vám neprezradím.
 
6. Šiesta pieseň je kombináciou troch piesní, ktoré na seba rytmicky aj tematicky nadväzujú. Na píšťalke naše hviezdne trio Janku, Zuzku a Tinku sprevádzal Jožko. Rýchlejšia druhá pieseň je akýmsi rytmickým mostom od pomalej piesne k rýchlej Pytala še moja mac, aby poslucháč v jej rytmoch už veselo tancoval.
 
7. V tich Šedľicoch tri nedzele nehrali. Nedajte sa pomýliť týmto názvom, lebo my na skúškach hrajeme každý týždeň dvakrát. Na tejto piesni sme sa pri nahrávaní trošku zdržali, keďže sme ju na sústredení nejako zabudli nacvičiť. Nakoniec sa však nahrala a výsledok môžete zhodnotiť sami. Posledná sloha je rýchla kvôli nahnevaniu sa chlapcov, že dievčatá nevedia pochopiť, že noc je najmä na spanie, aby sa človek ráno zobudil svieži a oddýchnutý.
 
8. Ďalšia karičková skladba je asi zo stredných rokov nášho súboru a ako tanec je veľmi pekná. Myslím si, že dievčatám sa ju aj takto podarilo naspievať. A dámy neverte úvodným veršom, lebo frajera treba, veď o koľko šťastia by chlapci potom prišli, ak by ostali bez Vás.
 
9. Prvou a-kapelovou piesňou, čiže piesňou bez doprovodu hudby je Ked ja šedňem. Na cd sme umiestnili aj a-kapelové piesne, keďže na dedinách sa často spievalo aj bez hudby. Je to veľmi pekná a ťahavá pieseň rozprávajúca o odchode z milovanej domoviny, či už do sveta za prácou, alebo do ešte nepríjemnejšej situácie, napríklad do vojny. Nie nadarmo sa hovorí: „Všade dobre, doma najlepšie.“ A veru, pohľadu na rodnú dedinu, a ešte tak krásnu ako je naša, sa po dlhšej odluke sa vyrovná máločo. Ale to by lepšie vedeli porozprávať tí, ktorí ju museli opustiť.
 
10. Ako prvú pieseň pri učení sa na ústnych harmonikách odporúčajú Šofere, šofere. Aj ja som ju hral ako prvú. A ponižej valala je určite aj ťažšia aj krajšia, preto si ju môžete na čísle desať vypočuť. A čo sa týka učenia na ústnych harmonikách určite odporúčame.
 
11. Valentína Hudáková je ten typ človeka, ktorý vtáčik menom slávik veľmi nemusí. Prečo? Lebo v nej má veľkú konkurenciu. Tina povyhrávala vďaka svojmu krásnemu a vysoko posadenému hlasu už veľa súťaží. Sme veľmi radi a ďakujem jej, že výborne zvládla vrchný hlas aj vo viacerých piesňach na našom CD.
 
12. A nad Šedľicami. Pri tejto piesni si vždy spomeniem na dve udalosti vo svojom živote. Jednou sú časté strety mojich starších spolurodákov v Bajerove. A druhou sú zase celkom zaujímavé chvíle mojich rovesníkov a trošku mladších sedlických  kamarátov v našej krčme pri návšteve chlapcov z Kendíc.
 
13. Trinásť Pán Boh pri nás. A veru aj bol. Počas celých ôsmych rokoch. Inak by sa nevytvorilo toľko dobrých vecí i spomienok. Dali me moja mac rozpráva o smútku zo straty domova, pričom zbor nášmu triu pomôže odohnať zlosť na ďalšiu zradu od bývalého frajera. Ach tá láska, aká krásna a pritom ako často bolestivá.
 
14. Originálny rustikálny spev v neprekonateľnom podaní Adama Timka staršieho počúvate v štrnástej piesni. Ujo Timko je pre nás súboristov niečo ako encyklopédia piesní, s ktorou nehrozí, že jednu pieseň spievame viackrát. Za seba aj moju generáciu mu ďakujem za nespočetné množstvo krásnych piesní našich otcov, ktoré nás naučil. Aj za tie zahraničné či vtipné ďakujeme. Napríklad za Malíře, čo putoval .........
 
15. No Janka mysleli sem že máš Jožka, ale ako myslíš. Veľmi živá pieseň na ktorú nám Irenka vymyslela pekný tanec. Jej nahrávanie sme si tiež dokonale vychutnali, keďže sem ho „párkrát“ opakovali.

16. Ďalšia akapelová pieseň v ktorej sa skĺbil vysoký číry hlas so zamatovým hlbokým hlasom našich dvoch sólistiek. A ľahká úloha pre Vás. Priraďte hlas k jednotlivým speváčkam. Ale až potom, keď Vám opadne husia koža.
 
17. Kombináciu spevu a ústnych harmoník sme predviedli v sedemnástej piesni. Spievať na výšku c-čkových ústnych harmoník je dosť ťažké, no otec a syn Timkovci sa s tým  vysporiadali so cťou.
 
18. Zuzka, tak ako aj Janka môže ďakovať Bohu za dar krásneho hlasového fondu. Už ich babka svojim hlasom robila radosť sedličanom, keď väčšina z nás ešte ani nebola v pláne. Darmo sestry Čandové môžu súťažiť medzi sebou v speve kedy sa im zachce. Komu by ste dali hlas Vy? A Zuzka s tými ženáčmi pozor, aby si sa nedostala do nemilosti žien. Lebo nahnevaná žena je horšia ako nahnevaný tiger. Nahnevaného tigra som nevidel, a nahnevanú ženu už radšej uvidieť nechcem, lebo oveľa krajšia je každá žena s úsmevom.

19. Ja parobek spravodlivy. Samozrejme, že takúto pieseň musel začať naozaj spravodlivý parobek. Tak som sa vôľky nevôľky toho musel ujať.  Štafetu som odovzdal Adamovi a ten zase Ferkovi. Harmonikári v tejto piestni, tak ako v mnohých predviedli šikovnosť svojich prstov. A posledným veršom verte, lebo parobci zo Sedlíc nepijú. Teda víno. Lebo pijú iné fajnoty. Tak parobci?
 
20. Pomaly končíme a tak tu muselo byť niečo, čo jednak prekvapí a jednak uchu ulahodí. Spojenie krásnych ženských hlasov v prekáračkovom štýle doprevádzané klávesovou harmonikou v Jožkových rukách. Myslím, že to stanovený cieľ dokonale splnilo a dôkazom toho je fakt, že krásne hlasy dokážu s bezchybným hudobným nástrojom zanechať hlbokú emóciu. Musím tu dievčatá veľmi pochváliť, keďže tohto šesť minútového maratónu som sa asi najviac obával, no zvládli to ozaj bravúrne.
 
21. Keďže sme ako kolektív začali, ako kolektív aj končíme. Kolektív. Slovo, ktoré nás vystihuje a sme na to patrične hrdí a zároveň tomu hore vďační. Posledným pokrikom chceme povedať len jedno. Folklór je radosť, preto ho robíme a aj preto sme vytvorili toto CD, ako pozvanie pre tých, ktorí váhajú či s ničím takým začať. Naše dvere sú Vám otvorené. Lebo kto nevie spievať môže tancovať a kto nevie tancovať môže spievať, a kto nevie tancovať ani spievať tak nech radšej nechodí. To bol vtip. Len nech len príde, my ho to naučíme.
 
Bonus má byť väčšinou niečo extra. A pieseň V Šedlicoch už tak hvareli je extra hneď z niektorých dôvodov. Vymysleli ju sedličania a má text, ktorý vystihuje celé naše snaženie. Snahu o to, aby aj naše deti vedeli čo je ich história a kde sú ich korene.
SPONZORI